FEYZAN ALASYA’NIN RESİMLERİNİ OKUMAK

Feyzan Alasya; Resim sanatının, Rönesans’tan bu yana süregelen, teknikleri ve anlatım biçimleri üzerinde çok çalışarak,  irdeleyerek geldiği konumda eserleri kadar,  Çağdaş Figüratif Türk Resmi içinde, araştırıcı kimliği ile de ön plana çıkıyor.

Sanatta akımlar değişir, belki zaman içinde anlamlar kaybolabilir ama sembollerle anlatım değişmez. Feyzan Alasya yapıtlarını izleyenlerine, nötr doğa parçaları ile desteklenen, mitolojik, psikolojik göndermeler eşliğinde, nötr figürlü kompozisyonları ile, yer yer gerçekçi, yer yer gerçekdışı bir filim izler gibi izlettirir.

Resimlerinde kullandığı figürlerin, nesne ve peysajların olabildiğince etüt ettiği, tanıdığı, bildiği bağının olduğu kişiler mekanlar ve nesneler olmasına son derece dikkat eden Feyzan Alasya yapıtlarında;  bu dünyadaki geçici varlığı sırasında insanın kendisini keşfetmesine yönelik psikolojik ve imgesel ögeler kullanırken;  İzleyenlerini de hayal güçleri doğrultusunda yapıtlarını çözümlemeye davet eder. Her resmi bir öykü anlatır ve aynı zamanda bir iletişim aracıdır. Sanatçı, resimlerinde sanki askıya alınmış, belirsiz zamanlarda geçen öyküler anlatılırken, nereden geldiği belirsiz ışık kaynağını ise, derinlik hissini algılatmak amacı doğrultusunda kullanır. Figürlerine eşlik eden çeşitli hayvanlar,  yaratıklar ise psikolojik göndermeler içeren kompozisyonlarını tamamlayan, harmanlayan elemanlardır.

Sanatçı; Resimlerindeki figürlerini çoğul olarak kullandığı zaman birbirlerine bakışları ile kompozisyonun merkezine odaklanmamızı sağlarken,  tekil kullandığı zaman ise izleyene doğru döndürüp, izleyicilerin dikkatini figürün gözlerine odaklar. Böylelikle dikkatler kurguladığı mekanların sınırları içine çekilir.

Feyzan Alasya’nın; Öğrencilik yıllarından bu yana hiç bırakmadan, mesleki yeteneğini geliştirmek için heyecanla, araştırarak, dikkatli, ciddiye aldığı çalışma temposunun onu gelecekte çok olumlu yerlere taşıyacağına eminim. 

                                                                                                                                                      Gülseren Südor

                                                                                                                                               7 Aralık 2016 Fenerbahçe